Skip to content

740 Arbor RoadParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 22, 2016

Property Information

Block6911
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,800
61%
Improvement Value:$255,200
39%
Total Assessment$658,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,340+2.9%
2024$9,074+7.9%
2023$8,407+6.3%
2022$7,910+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 8381, Page 759Recorded7/16/2001

Property Built

Built

Year Built: 1954