Skip to content

716 Bush PlaceParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Mar 16, 1995

Property Information

Block6910
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,986
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,700
54%
Improvement Value:$343,400
46%
Total Assessment$744,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,581+2.9%
2024$10,284+7.9%
2023$9,534+6.2%
2022$8,978+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

DeedBook 7780, Page 834Recorded4/17/1995

Property Built

Built

Year Built: 1954