Skip to content

70 Crain RoadParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$442,000
Last Sale Date
Nov 19, 2010

Property Information

Block6910
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,000
61%
Improvement Value:$255,400
39%
Total Assessment$657,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,332+2.9%
2024$9,066+7.9%
2023$8,399+6.3%
2022$7,902+5.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$442,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 588, Page 1959Recorded11/23/2010

Property Built

Built

Year Built: 1954