Skip to content

736 Boyd RdParamus, NJ 07652

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$960,000
Last Sale Date
Aug 28, 2025

Property Information

Block6912
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,677
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$411,700
63%
Improvement Value:$243,000
37%
Total Assessment$654,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,032+3.1%
2024$8,764+8.3%
2023$8,089+6.5%
2022$7,593+7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$960,000
Sq Ft1,677DeedBook 5598, Page 1700Recorded9/12/2025

Property Built

Built

Year Built: 1955