Skip to content

489 Adler WayParamus, NJ 07652

Built 1995

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Oct 21, 2002

Property Information

Block7201
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,669
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$364,700
46%
Improvement Value:$427,800
54%
Total Assessment$792,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,154+2.9%
2024$10,838+7.2%
2023$10,111+5.3%
2022$9,602-7.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft2,669DeedBook 8527, Page 16Recorded11/18/2002

Property Sale

Sale
$244,500

From:

To:

DeedBook 7784, Page 753NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/2/1995

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$1,980,000
DeedBook 7660, Page 876