Skip to content

493 Adler WayParamus, NJ 07652

Built 1995

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jan 31, 1995

Property Information

Block7201
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,412
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$353,500
44%
Improvement Value:$447,000
56%
Total Assessment$800,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,400+2.9%
2024$11,083+7.1%
2023$10,346+5.3%
2022$9,828-5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 7767, Page 247NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/9/1995

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$1,980,000
DeedBook 7660, Page 876