Skip to content

790 Paramus RdParamus, NJ 07652

Built 1958

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
Jun 21, 2001

Property Information

Block7308
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,969
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,300
55%
Improvement Value:$307,200
45%
Total Assessment$682,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,703+2.9%
2024$9,433+7.0%
2023$8,819+2.6%
2022$8,594+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$389,000

From:

To:

Sq Ft1,969DeedBook 8420, Page 212Recorded11/16/2001

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

DeedBook 7956, Page 196NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/13/1997

Property Built

Built

Year Built: 1958