Skip to content

42 Kramer DriveParamus, NJ 07652

Built 1958

Last Sale Price
$1,015,000
Last Sale Date
Apr 29, 2025

Property Information

Block7308
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,170
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,800
51%
Improvement Value:$409,300
49%
Total Assessment$835,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,865+3.0%
2024$11,520+7.3%
2023$10,738+2.9%
2022$10,434+13.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,015,000

From:

To:

Sq Ft2,170DeedBook 5516, Page 1947Recorded6/2/2025

Property Built

Built

Year Built: 1958