Skip to content

56 Hollybrook RoadParamus, NJ 07652

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 22, 2021

Property Information

Block7312
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,194
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$396,700
29%
Improvement Value:$969,000
71%
Total Assessment$1,365,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,525+2.7%
2024$19,015+7.2%
2023$17,734+5.2%
2022$16,862-0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$527,800

From:

To:

DeedBook 8007, Page 936NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/29/1997

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 7818, Page 55