Skip to content

52 Hollybrook RoadParamus, NJ 07652

Built 1997

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Jun 4, 2007

Property Information

Block7312
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,970
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$446,900
35%
Improvement Value:$819,100
65%
Total Assessment$1,266,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,068+2.6%
2024$17,604+7.6%
2023$16,361+5.2%
2022$15,556-12.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,000

From:

To:

Sq Ft3,970DeedBook 9329, Page 162Recorded6/6/2007

Property Sale

Sale
$602,000

From:

To:

DeedBook 8059, Page 329NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/21/1998

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 7813, Page 672