Skip to content

55 Hollybrook RoadParamus, NJ 07652

Built 1998

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Dec 12, 1995

Property Information

Block7312
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,234
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$448,200
29%
Improvement Value:$1,101,000
71%
Total Assessment$1,549,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,115+2.8%
2024$21,510+7.9%
2023$19,941+5.4%
2022$18,926+5.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

DeedBook 7844, Page 96Recorded12/22/1995