Skip to content

36 Hollybrook RoadParamus, NJ 07652

Built 2007

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Aug 7, 2007

Property Information

Block7316
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,204
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$445,300
29%
Improvement Value:$1,065,900
71%
Total Assessment$1,511,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,611+2.5%
2024$21,074+7.4%
2023$19,620+5.1%
2022$18,663-14.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

Sq Ft4,204DeedBook 9395, Page 280NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/29/2007

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft1,378DeedBook 9287, Page 321Recorded4/10/2007

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft1,378DeedBook 8776, Page 873Recorded2/1/2005