Skip to content

32 Hollybrook RoadParamus, NJ 07652

Built 2014

Last Sale Price
$1,325,000
Last Sale Date
Aug 25, 2017

Property Information

Block7316
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,852
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$439,200
30%
Improvement Value:$1,033,900
70%
Total Assessment$1,473,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,954+2.3%
2024$20,484+7.4%
2023$19,066+5.2%
2022$18,122-8.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,325,000

From:

To:

Sq Ft3,852DeedBook 2735, Page 346NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/28/2017

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,378DeedBook 726, Page 1300Recorded4/20/2011

Property Sale

Sale
$567,000

From:

To:

Sq Ft1,378DeedBook 8900, Page 410Recorded9/13/2005