Skip to content

834 Carter LaneParamus, NJ 07652

Built 1960

Last Sale Price
$762,000
Last Sale Date
Dec 10, 2020

Property Information

Block7408
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,764
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$484,800
59%
Improvement Value:$338,700
41%
Total Assessment$823,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,658+3.1%
2024$11,304+7.6%
2023$10,510+13.3%
2022$9,275+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$762,000

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 3966, Page 678Recorded2/19/2021

Property Built

Built

Year Built: 1960