Skip to content

93 Alden RoadParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 10, 2017

Property Information

Block7509
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,860
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$408,600
60%
Improvement Value:$272,800
40%
Total Assessment$681,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,677+2.9%
2024$9,406+7.9%
2023$8,722+6.2%
2022$8,213-3.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954