Skip to content

790 Kearney PlaceParamus, NJ 07652

Built 2016

Last Sale Price
$1,988,888
Last Sale Date
Jun 13, 2022

Property Information

Block7509
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,674
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,000
25%
Improvement Value:$1,205,800
75%
Total Assessment$1,607,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,028+2.6%
2024$22,444+25.0%
2023$17,954+5.7%
2022$16,987+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,988,888

From:

To:

Sq Ft3,674DeedBook 4772, Page 199Recorded8/11/2022

Property Sale

Sale
$1,295,000

From:

To:

Sq Ft3,600DeedBook 2666, Page 1159NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/14/2017

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 2317, Page 1326Recorded7/19/2016

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 2297, Page 2248Recorded6/24/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016