Skip to content

795 Stella CourtParamus, NJ 07652

Built 1959

Last Sale Price
$326,000
Last Sale Date
Aug 28, 2000

Property Information

Block7509
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,282
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$466,300
67%
Improvement Value:$226,100
33%
Total Assessment$692,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,446+2.8%
2024$9,186+8.6%
2023$8,462+5.1%
2022$8,048+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$326,000

From:

To:

Sq Ft1,282DeedBook 8312, Page 113Recorded10/4/2000

Property Sale

Sale
$213,000
DeedBook 7496, Page 682

Property Built

Built

Year Built: 1959