Skip to content

798 Kearney PlaceParamus, NJ 07652

Built 2012

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Oct 20, 2011

Property Information

Block7509
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$401,700
32%
Improvement Value:$871,200
68%
Total Assessment$1,272,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,200+2.7%
2024$17,728+7.5%
2023$16,485+5.7%
2022$15,591-2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 867, Page 126Recorded10/28/2011

Property Sale

Sale
$379,900

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 292, Page 328NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/17/2009