Skip to content

94 Alden RoadParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$702,000
Last Sale Date
Sep 6, 2017

Property Information

Block7510
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,102
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$413,100
49%
Improvement Value:$430,400
51%
Total Assessment$843,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,005+2.9%
2024$11,671+7.9%
2023$10,819+6.1%
2022$10,200+17.8%
Property History

Property Sale

Sale
$702,000

From:

To:

Sq Ft2,102DeedBook 2738, Page 290Recorded10/2/2017

Property Built

Built

Year Built: 1954