Skip to content

779 Highland AvenueParamus, NJ 07652

Built 2007

Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
May 31, 2024

Property Information

Block7510
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,574
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,100
31%
Improvement Value:$852,600
69%
Total Assessment$1,237,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,702+2.6%
2024$17,245+7.5%
2023$16,037+9.3%
2022$14,671-12.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,600,000

From:

To:

Sq Ft3,574DeedBook 5302, Page 1491Recorded8/20/2024

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 8975, Page 168Recorded12/19/2005