Skip to content

816 Pascack RoadParamus, NJ 07652

Built 1910

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Mar 30, 2011

Property Information

Block7602
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,074
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$353,000
43%
Improvement Value:$466,300
57%
Total Assessment$819,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,637+3.1%
2024$11,284+8.5%
2023$10,399+5.5%
2022$9,854+6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft2,074DeedBook 762, Page 2288Recorded6/14/2011

Property Built

Built

Year Built: 1910