Skip to content

812 Pascack RoadParamus, NJ 07652

Built 1971

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Dec 10, 1998

Property Information

Block7602
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,230
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$348,500
49%
Improvement Value:$357,200
51%
Total Assessment$705,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,030+3.6%
2024$9,686+8.1%
2023$8,956+5.5%
2022$8,487-5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

DeedBook 8133, Page 737Recorded1/5/1999

Property Built

Built

Year Built: 1971