Skip to content

E 91 Ridgewood AveParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Feb 12, 2010

Property Information

Block6910
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,345
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$351,700
49%
Improvement Value:$363,900
51%
Total Assessment$715,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,186+2.9%
2024$9,904+7.8%
2023$9,183+6.0%
2022$8,659+26.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft2,345DeedBook 372, Page 314Recorded3/2/2010

Property Built

Built

Year Built: 1954