Skip to content

38 Bluebell CourtParamus, NJ 07652

Built 1998

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Apr 24, 2019

Property Information

Block7603
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,850
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$427,500
44%
Improvement Value:$541,800
56%
Total Assessment$969,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,811+2.8%
2024$13,432+7.8%
2023$12,458+5.2%
2022$11,844-6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$690,000

From:

To:

Sq Ft2,850DeedBook 3249, Page 1166Recorded5/23/2019

Property Sale

Sale
$534,000

From:

To:

Sq Ft2,900DeedBook 8438, Page 80Recorded1/23/2002

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

DeedBook 8077, Page 93NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/24/1998

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$112,000

From:

To:

DeedBook 7942, Page 238Recorded1/15/1997