Skip to content

803 Livingston CourtParamus, NJ 07652

Built 1996

Last Sale Price
$587,500
Last Sale Date
Jul 28, 2003

Property Information

Block7604
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,590
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$413,100
48%
Improvement Value:$451,000
52%
Total Assessment$864,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,274+2.8%
2024$11,944+7.4%
2023$11,120+5.2%
2022$10,572-5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$587,500

From:

To:

Sq Ft2,590DeedBook 8603, Page 168Recorded8/8/2003

Property Sale

Sale
$383,500

From:

To:

Sq Ft2,590DeedBook 8166, Page 362NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/11/1999

Property Sale

Sale
$307,500

From:

To:

DeedBook 7913, Page 571NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/24/1996

Property Built

Built

Year Built: 1996