Skip to content

621 Forest Ave.Paramus, NJ 07652

Built 1989

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Nov 23, 2016

Property Information

Block7117
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,464
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$341,900
41%
Improvement Value:$492,100
59%
Total Assessment$834,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,911+2.6%
2024$11,605+6.7%
2023$10,873+2.8%
2022$10,575+9.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft2,464DeedBook 2494, Page 379Recorded1/5/2017

Property Sale

Sale
$347,450

From:

To:

Sq Ft2,496DeedBook 8203, Page 79Recorded8/30/1999

Property Built

Built

Year Built: 1989