Skip to content

26 Viburnum LaMount Laurel, NJ 08054

Built 1979

Last Sale Price
$243,000
Last Sale Date
Feb 6, 2023

Property Information

Block1407
Lot26
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMt Laurel Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionVILLAGER III
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,598
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,400
28%
Improvement Value:$119,400
72%
Total Assessment$166,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,266+3.9%
2024$5,067+2.3%
2023$4,956+2.0%
2022$4,859+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$243,000

To:

Sq Ft1,598DeedBook 13659, Page 3839

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5645, Page 509

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 4766, Page 28

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 3705, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1979