Skip to content

29 Viburnum LaMount Laurel, NJ 08054

Built 1978

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Oct 12, 2005

Property Information

Block1407
Lot29
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMt Laurel Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionVILLAGER III
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,598
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,600
31%
Improvement Value:$118,800
69%
Total Assessment$173,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,474+3.9%
2024$5,268+2.3%
2023$5,152+2.0%
2022$5,051+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,598DeedBook 6341, Page 30

Property Sale

Sale
$93,500
DeedBook 5175, Page 54

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 4362, Page 183

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 3633, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1978