Skip to content

150 Brewster StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1983

Last Sale Price
$174,900
Last Sale Date
Feb 28, 2007

Property Information

Block224
Lot64
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM013

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,300
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
26%
Improvement Value:$110,900
74%
Total Assessment$148,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,564+6.6%
2024$4,282+12.7%
2023$3,801+3.9%
2022$3,658+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$174,900

To:

Sq Ft1,300DeedBook 6471, Page 285

Property Sale

SaleMulti
$87,900
DeedBook 5873, Page 268

Property Sale

SaleMulti
$87,900
DeedBook 4738, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1983