Skip to content

146 Pardee BlvdBrowns Mills, NJ 08015

Built 2003

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jan 9, 2025

Property Information

Block49
Lot71
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM003

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
14%
Improvement Value:$229,200
86%
Total Assessment$267,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,190+6.6%
2024$7,685+12.7%
2023$6,822+3.9%
2022$6,565+4.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$420,000

To:

DeedBook 13752, Page 2844

Property Sale

Sale
$189,900

To:

DeedBook 6134, Page 906

Property Sale

SaleMulti
$32,000

To:

DeedBook 6062, Page 916

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

SaleMulti
$47,000

To:

DeedBook 5705, Page 737