Skip to content

8 Trainor PlBrowns Mills, NJ 08015

Built 1958

Last Sale Price
$156,850
Last Sale Date
Mar 29, 2021

Property Information

Block528
Lot20
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM039

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,800
27%
Improvement Value:$104,900
73%
Total Assessment$143,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,404+6.6%
2024$4,133+12.7%
2023$3,669+3.9%
2022$3,531+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$156,850

To:

Sq Ft912DeedBook 13536, Page 7225

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 6649, Page 303

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 3939, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1958