Skip to content

319 Pardee BlvdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1977

Last Sale Price
$126,500
Last Sale Date
Jun 24, 2016

Property Information

Block52
Lot82
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM003

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,300
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,300
27%
Improvement Value:$108,600
73%
Total Assessment$147,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,533+6.6%
2024$4,254+12.7%
2023$3,776+3.9%
2022$3,634+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$126,500

To:

Sq Ft1,300DeedBook 13231, Page 6339

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 5807, Page 618

Property Sale

SaleMulti
$84,500
DeedBook 4889, Page 123

Property Sale

SaleMulti
$73,000
DeedBook 3485, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1977