Skip to content

30 Fairfield StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 19, 2019

Property Information

Block533
Lot43
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM041

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage780
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
37%
Improvement Value:$64,000
63%
Total Assessment$102,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,126+6.6%
2024$2,934+12.7%
2023$2,604+3.9%
2022$2,506+4.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft780DeedBook 13241, Page 3739Recorded9/23/2016

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 5938, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1950