Skip to content

59 Dakota TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1974

Last Sale Price
$88,000
Last Sale Date
Apr 27, 2001

Property Information

Block681
Lot44
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM053

Building Details

Building Class17
Description1SCBU2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage961
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,400
28%
Improvement Value:$102,400
72%
Total Assessment$141,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,346+6.6%
2024$4,078+12.7%
2023$3,620+3.9%
2022$3,484+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 5864, Page 817

Property Built

Built

Year Built: 1974