Skip to content

13 Dakota TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1970

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Jun 23, 2009

Property Information

Block683
Lot14
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM053

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,200
20%
Improvement Value:$161,600
80%
Total Assessment$200,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,155+6.6%
2024$5,775+12.7%
2023$5,126+3.9%
2022$4,934+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$179,000

To:

Sq Ft1,888DeedBook 6647, Page 645

Property Sale

Sale
$59,500
DeedBook 2935, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1970