Skip to content

7 Utah TerrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1970

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Aug 31, 2020

Property Information

Block683
Lot7
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM053

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,932
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,600
21%
Improvement Value:$155,300
79%
Total Assessment$196,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,035+6.6%
2024$5,663+18.5%
2023$4,777+4.1%
2022$4,588+4.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,932DeedBook 13487, Page 5051

Property Sale

SaleMulti
$164,500
DeedBook 5977, Page 965

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3777, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1970