Skip to content

15 Dakota TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1973

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Aug 8, 2011

Property Information

Block683
Lot15
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM053

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,048
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,600
18%
Improvement Value:$173,600
82%
Total Assessment$212,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,504+6.6%
2024$6,103+12.7%
2023$5,417+3.9%
2022$5,214+4.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft2,048DeedBook 6783, Page 906

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 5892, Page 567

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5651, Page 718

Property Built

Built

Year Built: 1973