Skip to content

403 Washington BlvdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1970

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Oct 4, 2018

Property Information

Block693
Lot6
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM054

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,916
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
21%
Improvement Value:$146,100
79%
Total Assessment$185,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,673+6.6%
2024$5,323+12.7%
2023$4,726+3.9%
2022$4,548+4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft1,916DeedBook 13358, Page 9844

Property Built

Built

Year Built: 1970