Skip to content

4 Nevada TerrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1975

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Aug 18, 2022

Property Information

Block683
Lot19
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM053

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
19%
Improvement Value:$164,700
81%
Total Assessment$202,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,213+6.6%
2024$5,830+12.7%
2023$5,175+3.9%
2022$4,980+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft2,016DeedBook 13635, Page 5433

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 13021, Page 2140

Property Built

Built

Year Built: 1975