Skip to content

37 Dakota TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1960

Last Sale Price
$35,312
Last Sale Date
Nov 12, 2010

Property Information

Block683
Lot31
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM053

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,556
Acreage0.67

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,800
25%
Improvement Value:$132,000
75%
Total Assessment$175,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,388+6.6%
2024$5,056+12.7%
2023$4,488+3.9%
2022$4,319+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$35,312

To:

Sq Ft1,556DeedBook 6747, Page 121

Property Sale

SaleMulti
$111,000
DeedBook 5600, Page 346

Property Sale

SaleMulti
$88,000
DeedBook 4103, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1960