Skip to content

410 Rhode Island RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1970

Last Sale Price
$248,999
Last Sale Date
Sep 22, 2023

Property Information

Block693
Lot2
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM054

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,000
30%
Improvement Value:$91,600
70%
Total Assessment$130,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,003+6.6%
2024$3,756+12.7%
2023$3,334+3.9%
2022$3,209+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$248,999

To:

Sq Ft960DeedBook 13693, Page 4353

Property Sale

Sale
$202,000
Sq Ft960DeedBook 13590, Page 4951Recorded1/28/2022

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 5699, Page 357

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 3441, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1970