Skip to content

105 Kentucky TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1972

Last Sale Price
$234,500
Last Sale Date
May 20, 2005

Property Information

Block711
Lot13
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM056

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,400
19%
Improvement Value:$172,300
81%
Total Assessment$212,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,519+6.6%
2024$6,117+12.7%
2023$5,430+3.9%
2022$5,226+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$234,500

To:

Sq Ft1,888DeedBook 6288, Page 341

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 4059, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1972