Skip to content

107 Kentucky TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1956

Last Sale Price
$75,850
Last Sale Date
Sep 30, 1993

Property Information

Block711
Lot14
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM056

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,454
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,400
24%
Improvement Value:$127,200
76%
Total Assessment$167,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,137+6.6%
2024$4,820+12.7%
2023$4,279+3.9%
2022$4,118+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$75,850
DeedBook 4630, Page 53

Property Sale

Sale
$50,900
DeedBook 2834, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1956