Skip to content

101 Alabama TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1976

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Jul 29, 2005

Property Information

Block713
Lot1
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM056

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,150
Acreage0.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,500
23%
Improvement Value:$145,800
77%
Total Assessment$189,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,552+6.9%
2024$5,194+7.5%
2023$4,833+3.9%
2022$4,651+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$247,000

To:

Sq Ft2,150DeedBook 6319, Page 488

Property Sale

Sale
$73,069
DeedBook 3704, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1976