Skip to content

118 Wisconsin DrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2015

Property Information

Block713
Lot10
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM056

Building Details

Building Class17
Description1SFIG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,900
27%
Improvement Value:$113,000
73%
Total Assessment$153,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,717+6.6%
2024$4,426+12.7%
2023$3,929+3.9%
2022$3,781+4.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$171,900
DeedBook 6767, Page 799

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 5501, Page 40

Property Sale

Sale
$67,602
DeedBook 5329, Page 215

Property Sale

Sale
$96,093
DeedBook 4535, Page 207

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 3784, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1973