Skip to content

107 Trenton RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 2014
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2020

Property Information

Block772
Lot45
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM061

Building Details

Building Class---
DescriptionDIALYSIS CTR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,900
21%
Improvement Value:$761,100
79%
Total Assessment$968,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,669+6.6%
2024$27,840+12.7%
2023$24,713+3.9%
2022$23,784+4.4%
Property History
Sales11

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft7,620DeedBook 13148, Page 6027Recorded11/14/2014

Property Sale

Sale
$94,900

From:

To:

Sq Ft7,620DeedBook 13148, Page 6036Recorded11/14/2014

Property Sale

Sale
$489,415

From:

To:

Sq Ft7,620DeedBook 13143, Page 3871Recorded10/6/2014

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft7,620DeedBook 13143, Page 3880Recorded10/6/2014

Property Sale

Sale
$150,058

From:

To:

Sq Ft7,620DeedBook 13143, Page 3862Recorded10/6/2014

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft7,620DeedBook 13143, Page 3898Recorded10/6/2014

Property Sale

Sale
$342,205

From:

To:

Sq Ft7,620DeedBook 13143, Page 3889Recorded10/6/2014

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft7,620DeedBook 13138, Page 750Recorded8/26/2014

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft7,620DeedBook 13138, Page 777Recorded8/26/2014

Property Sale

Sale
$463,374

From:

To:

Sq Ft7,620DeedBook 13132, Page 6518Recorded7/15/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$63,000

From:

To:

Sq Ft7,620DeedBook 13107, Page 1886Recorded12/11/2013