Skip to content

348 Lakehurst RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1975
Commercial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Sep 14, 2017

Property Information

Block854
Lot77
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM080

Building Details

Building Class---
DescriptionHORNETS NEST
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,000
31%
Improvement Value:$178,000
69%
Total Assessment$259,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,938+6.6%
2024$7,449+12.7%
2023$6,612-39.3%
2022$10,885+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

DeedBook 13317, Page 1013

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 6363, Page 852

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 2687, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1975