Skip to content

432 Ridgeview AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 1944

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2007

Property Information

Block854
Lot82
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM080

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.82

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,800
22%
Improvement Value:$154,100
78%
Total Assessment$197,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,066+6.6%
2024$5,692+12.7%
2023$5,052+3.9%
2022$4,862+4.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5639, Page 401

Property Sale

Sale
$30,101
DeedBook 5301, Page 59

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 4285, Page 71

Property Sale

Sale
$27,900
DeedBook 2822, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1944