Skip to content

45 Evergreen AveBellmawr, NJ 08031

Built 1980

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
Oct 31, 1989

Property Information

Block102
Lot17
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,660
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,400
29%
Improvement Value:$153,200
71%
Total Assessment$215,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,154+0.2%
2024$8,141-3.2%
2023$8,406+1.4%
2022$8,288+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$122,000

To:

Sq Ft1,660DeedBook 4406, Page 887

Property Built

Built

Year Built: 1980