Skip to content

336 First AveBellmawr, NJ 08031

Built 1961

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Aug 28, 2025

Property Information

Block103
Lot32
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SSCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,264
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,800
33%
Improvement Value:$115,500
67%
Total Assessment$171,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,479+0.2%
2024$6,468-3.2%
2023$6,679+1.4%
2022$6,585+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft1,264DeedBook 12906, Page 1159

Property Sale

Sale
$156,000

To:

Sq Ft1,264DeedBook 10611, Page 1604

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 9433, Page 107

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 8685, Page 1963

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 5096, Page 307

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4759, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1961